Ένα φάουλ του Πετρούσεφ στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στη Μπαρτσελόνα, με τον Ολυμπιακό να χάνει μέσα από τα χέρια του τη νίκη με 80-82 στην παράταση. Στο 2-1 οι Καταλανοί.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Με την ίδια πεντάδα που χρησιμοποίησε στην Βαρκελώνη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ στα πρώτα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου (2-2 στο 3’). Οι δυο ομάδες πήγαιναν σε στοχευμένες επιθέσεις, με τους «ερυθρόλευκους» χτυπάει μέσα στην ρακέτα. Ο Λαπροβίτολα έφτασε τους 4π. δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (4-6 στο 5’), ενώ ο Βέσελι έδωσε αέρα 4π. στην «Μπάρτσα». Πίτερς και Πετρούσεφ απάντησαν με ένα σερί 5-0 (9-8 στο 6’), με τον Πάρκερ να βρίσκει τους πρώτους του πόντους με τρίποντο για το 9-11. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα (13-11, 13-13 στο 9’) σε μια περίοδο με χαμηλό σκορ και ρυθμό. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε Ολυμπιακό και Μπαρτσελόνα σε ισορροπία (13-13), με το άγχος και την αστοχία να τους κυριεύει.

Η second unit απέδωσε, ο Ράιτ με τον Πετρούσεφ κυριαρχούσαν στην ρακέτα και ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα

Πετρούσεφ και Ερνανγκόμεθ… άνοιξαν το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (15-15 στο 11’), με τον Σατοράνσκι να βάζει το πρώτο του τρίποντο (15-18) και τον ΜακΚίσικ να απαντά με γκολ-φάουλ για το 18-18 στο 12’. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας όπως συνηθίζει έβαλε την second unit με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει για τρεις (23-20 στο 13’) και τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ να ισοφαρίζει σε 25-25. Ο Μοόυζες Ράιτ είχε μπει ζεστός, με τον Αμερικανό να κυριαρχεί στην ρακέτα φτάνοντας τους 7π., ενώ ο Πετρούσεφ άνοιξε την διαφορά για την ομάδα του στο +5 (30-25 στο 14’). Το σερί των Πειραιωτών ανέβηκε στο 7-0, με την Μπάρτσα να απαντά για το 32-29, ωστόσο Ράιτ και Πετρούσεφ έκαναν ότι ήθελαν στο ζωγραφιστό, διαμορφώνοντας το 37-29 στο 19’, με τον Ολυμπιακό να έχει το μομέντουμ της αναμέτρησης. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους ερυθρόλευκους στο +5 (37-32), με την ισπανική ομάδα να απαντά με τρίποντο του Κάλινιτς.

Η Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό με τρίποντα, ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στην επίθεση, με τους Μπλαουγκράνα να παίρνουν προβάδισμα

Με τον Λαρεντζάκη στην αρχική πεντάδα του τρίτου δεκαλέπτου μπήκε ο Ολυμπιακός με τον Σατοράνσκι να σκοράρει για τρεις με το καλημέρα (37-35 στο 21’). Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν βρει σκορ και ο Λαπροβίτολλα με νέο τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά (37-38 στο 22’) μετά από αρκετή ώρα. Ο Ουόκαπ απάντησε με το ίδιο νόμισμα (40-38 στο 23’), ωστόσο Πάρκερ και Κάλινιτς ανέβασαν στο +3 (40-43 στο 24’) το προβάδισμα για την ομάδα τους. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν χάσει τον ρυθμό τους στην επίθεση, ωστόσο Ουόκαπ και Πίτερς απάντησαν με τρίποντα δίνοντας και πάλι προβάδισμα στους Πειραιώτες (48-45 στο 26’). Η ματσάρα συνεχιζόταν με τους «μπλαουγκράνα» να απαντούν με ένα επιμέρους σκορ 1-7 για το 49-52, σε ένα παιχνίδι με άγρια μορφή. Ο Πάρκερ είχε βρει ρυθμό και με τον Ερνανγκόμεθ έδωσαν αέρα 6π. στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου για την ομάδα τους, προβληματίζοντας τους ερυθρόλευκους (51-57).

Έσφιξε την άμυνα του ο Ολυμπιακός, έφερε σε ισορροπία το παιχνίδι, ο Αμπρίνες απάντησε με δυο τρίποντα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με λέι-απ του Λαπροβίτολα

Φουριόζος μπήκε ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας άμεσα σε 55-57 στο 31', βάζοντας στην εξίσωση και το κατάμεστο ΣΕΦ. Η Μπαρτσελόνα διατηρούσε το προβάδισμα της βρίσκοντας σκορ από τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ (13π. 57-61 στο 33'). Οι ερυθρόλευκοι έσφιξαν την άμυνα τους και πήραν προβάδισμα με σερί 5-0 (62-61) σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο προβάδισμα (62-61, 62-63, 64-63 στο 37'), με τον Πετρούσεφ να βάζει ένα θεότρελο σουτ για το 67-63 2:30' πριν το φινάλε. Ο Ράιτ είχε σκεπάσει τα καλάθια, σταμάτησε φοβερά τον Βέσελι, με τους Πειραιώτες να παίζουν άμυνα από ατσάλι και τον Γκος να γράφει το 69-63 στον αιφνιδιασμό. Ο Αμπρίνες έκοψε τον ρυθμό των ερυθρολεύκων με τρίποντο (69-66 στο 38'), ο Ουόκαπ απάντησε για το 71-69, ωστόσο ο Αμπρίνες με τρίποντο και πάλι μείωσε στο καλάθι σε μια αναμέτρηση που έσπαγε καρδιές (71-69 στο 39'). Ο Ουόκαπ αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο, ενώ το ίδιο έκανε και ο Σατοράνσκι σε ελεύθερο τρίποντο από την γωνία, ωστόσο ο Λαπροβίτολα ισοφάρισε με λεί-απ 7'' πριν το φινάλε (71-71). Ο Γκος πήρε την τελευταία επίθεση, ωστόσο αστόχησε από το ύψος την βολής με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Χέρι-Χέρι οι δυο ομάδες στο προβάδισμα, ο Πάρκερ κέρδισε φάουλ στο τελευταίο σουτ σε νεκρό χρόνο και με 2/3β. έδωσε τη νίκη στην ομάδα του

Με καλάθι του Βέσελι μπήκε η Μπάρτσα στην παράταση, με τον Γκος να απαντά με φλότερ για το 73-73 (42'). Ο Σατοράνσκι σκόραρε για το 73-75, και ο ΜακΚίσικ απάντησε με ένα κρίσιμο τρίποντο για το 76-75 στο 43' σε ένα παιχνίδι που έσπαγε καρδιές. Ο Ουόκαπ έκλεψε την μπάλα, ο Ράιτ ακολούθησε την φάση δίνοντας απόσταση ενός τριπόντου στον Ολυμπιακό (78-75), με τον Βέσελι να γράφει το 78-77 με κάρφωμα. Ο Τσέχος σέντερ αστόχησε στην συνέχεια από κοντά, με τον Φαλ να παίρνει ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ για το 80-77 50'' πριν το φινάλε. Ο Σατοράνσκι με ένα δύσκολο τρίποντο από την γωνία ισοφάρισε σε 80-80 36'' πριν το φινάλε. Ο Γκος αστόχησε σε κρεμασμένο τρίποντο, με την Μπαρτσελόνα να έχει την τελευταία επίθεση και τους ερυθρόλευκους να κάνουν το 4ο ομαδικό τους φάουλ 3,6'' πριν το φινάλε. Ο Πάρκερ πήρε την τελευταία επίθεση, με τους διαιτητές να σφυρίζουν φάουλ του Πετρούσεφ στο τρίποντο. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε 2/3β. έχασε επίτηδες την τελευταία με την Μπαρτσελόνα να φεύγει νικήτρια από το ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 13-13,37-32,51-57, 71-71, 80-82 (παρ.)